A REnewEconomy blog bejegyzései alapján: a német kereskedelemfejlesztési ügynökség szerint hamarosan megéri Németországban napelemet kiegészítő energiatároló berendezéssel kiváltani a fogyasztást. Ennek örülhetnek az energiatárolás piac szereplői, de csak kevésbé a fogyasztók, mivel az ok nagyrészt a kiugróan magas és tovább emelkedő háztartási áram áraknak köszönhető.
Egy német háztartás a becslések szerint saját fogyasztásának 30-35 százalékát termelheti meg napelemmel. A napelem által napsütéses időszakban termelt, de el nem fogyasztott áramot a hálózatra táplálja vissza a fogyasztó. A hálózatra visszatáplált áramért kapott kompenzáció azonban elmarad a fogyasztói ártól, tehát legjobban akkor járna a napelemes háztartás, ha összes termelését el tudná fogyasztani.
Ezt legegyszerűbben úgy teheti meg, ha a napsütéses órában termelt áramot eltárolja saját akkumulátoros tároló berendezésébe, majd folyamatosan elfogyasztja a napsütés nélküli órákban. Így lemond a hálózatra táplálás után járó kompenzációról, de cserébe megtakarítja az ennél nagyobb árat amit a hálózatról vételezés esetén fizetne. Persze ha a tárolásnak vesztesége is van, akkor a megtakarítást alacsonyabb lesz, mivel csak a ténylegesen megtakarított, tehát a tárolóból kiadott áram mennyiségén jelentkezik.
A német kereskedelemfejlesztési ügynökség becslései alapján egy német háztartás tárolóval 60-70 százalékos önellátást érhet el, ha fogyasztásának 25-40 százalékát hálózatra táplálás helyett más időszakban fogyasztja el. A német ügynökség olyan tárolási költségeket tart valószínűnek, hogy a tárolóval elérhető többlet megtakarítás 2016 után már fedezheti a tárolói beruházás többlet költségét.
A blog egy ausztrál kutatóintézetet is idéz, akik szerint a német tárolási költségekre vonatkozó feltételezés nem irreális. Az ausztráliában is gyártott cink bromid akkumulátorok mai állapotából kiindulva, ha a német állam megtartja a jelenlegi 3000 euró mértékű egyszeri beruházási támogatást és az árak is az ábrázoltak szerint alakulnak, akkor már csak az akkumulátor élettartam háromszorozása szükséges a megfelelő költségszint eléréséhez.
Persze nézőpont kérdése, hogy a fenti sok feltételből álló megállapítást és a jövőben rejlő bizonytalanságot ki hogyan értelmezi.
Forrás:
How far away is grid parity for residential battery storage?
Energiewende in Germany: from generation to integration
Blog Archive
-
▼
2014
(28)
-
▼
August
(19)
- A nettó elszámolási szabály: a napelemmel termelő ...
- Egyelőre nem valósulnak meg a várakozások: a hullá...
- Földgáz kompresszor állomás a norvég-tenger alatt
- Elosztott termelés: fenyegetés és lehetőség a vill...
- Litván stratégia: LNG terminál beruházással elérni...
- Szélenergia a paksi áramár feléért? Hol, mikor, ki...
- A szigeten lakás hátránya: Hawaii lakosai háromszo...
- Az arizónai monopol áramszolgáltató versenyezne a ...
- Vajon támaszra talál-e Ukrajna a szlovák irányú fö...
- Szigetüzem a sziklán
- A power-to-gas technológia potenciálja
- Szép lassacskán megéri majd az akkumulátoros energ...
- Mit jelent a PV termelés fogyasztói ár paritása Né...
- Száz év után leáldozóban a vízerőműi termelés az U...
- Koncentrált naperőművek helye a megújuló mixben
- Queensland (AU) a napelem iparág ellen
- Német cégek támadják a költségeikben megjelenő meg...
- Vízre került a Siemens offshore szélturbinákat sze...
- New Jersey a következő hurrikánra készül
-
▼
August
(19)
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment